Miks investeerida kinnisvarasse

Kinnisvarasse investeerimine ei ole kindlasti “kiirelt rikkaks” skeem, aga jätkuvalt sellega tegeledes on see väga hea võimalus kasvatada oma vara ja kindlustada pensionisammas.

Miks mina kinnisvarasse investeerin?

1. Peamiselt sellepärast, et kinnisvara mulla meeldib! Tegu on käega katsutava ja silmaga nähtava varaga ja ma saan kinnisvaraärist aru. Ärimudelid on võrdlemisi lihtsad ning arusaadavad ning sa ei pea olema tuumafüüsik, et selles valdkonnas edukas olla. Lihstaim mudel kinnisvaraäriga alustamiseks: ostad korteri, üürid välja, saad üürnikelt raha. Osa kulutad elamiseks, osa kogud kuni saad osta järgmise korteri jne.

2. Stabiilne sissetulek üüritulust. Minu kogemus on selline, et heas ja ilusas korteris soovivad inimesed elada pikemat aega, hoiavad seda paremini ja võtavad oma koduna. Kui tekibki olukord, kus üürnik vahetub, siis tavapäraselt leiad uue üürniku juba enne, kui eelmine üürnik välja kolib. Mulle meeldib, kui inimesed on head ja vastutulelikud. Kindlasti vali üürnikeks inimesed, kelle tausta oled uurinud ja kellega on sul hea klapp.

3. Vahetu kontroll oma vara üle. Kinnisvaraäris on mitmeid vahendeid oma tulude ja kulude juhtimiseks. Investor saab otsustada, keda üürnikuks võtta, mis hinnaga objekti välja üürida, millist remonti teha, kuidas korterit sisustada jne. Väärtpaberite ja paljude teiste investeeringute puhul annad sa operatiivse juhtimise kellelegi teisele üle ning jääd lootma, et tema kasvatab sinu vara. See võib nii õnneks minna, aga ei pruugi. Ise tehes õpid oma vigadest ning saad läbi kogemuse end parandada, aga teistele volituse andmisest sa ei õpi nii palju.

4. Võimalus suurendada omafinantseeringu tootlust läbi kaasatud võõrkapitali. Kinnisvara on laenuandja jaoks olnud alati eelistatud tagatis ning lisakapitali kaasamine on suhteliselt lihtne. Iseäranis alustav kinnisvarainvestor peaks laenu võttes olema ettevaatlik ja kindlasti arvesse võtma, et kinnisvara ja üürihinnad võivad langeda ning intressid tõusta. Sa pead suutma madalamast üürivoost tagasi maksta ka kõrgemate intressidega laenu. Isegi kui pank on valmis sulle raha laenama, on vastutus laenu eest sinul. Enne kinnisvarainvesteeringu jaoks laenu võtmist arvuta välja, kui suure pangalaenu intressi teenindamisega saad hakkama ning kui suure (üüri)hinna languse välja kanntatad? Hoia riske madalal!

5. Sõltumata majandustsüklistest on inimestel vaja kusagil elada. Majanduslanguse puhul võivad üürihinnad küll langeda, aga katust oma pea kohale on kõigil ikka vaja. Oluline on muidugi asukoht. Tallinna kesklinna kortereid on alati võimalik välja üürida, sest nõudlus on alati olemas, küsimus on vaid hinnas. Investeeri väärt kinnisvarasse, sellesse, millesse sa usud, mitte sellesse, mis on hetkel lihtsalt odav. Erinevalt mõnedest teistest kinnisvarainvestoritest usun mina, et uus, kvaliteetne ja hea kinnisvara on parem ja turvalisem investeering kui natuke suurema tootlusega vana ja lagunenud. Mulle meeldib pakkuda inimestele head toodet. Tore on teada, et kliendil on sinu korteris mõnus elada. Uue kinnisvara puhul on ehitusel 2 aastat garantiid ja seetõttu ei pea muretsema katkiste torude ja mittetöötava kütte pärast. On nii palju põhjuseid, miks ma ise eelistan uut vanale, et kirjutan sellest lausa eraldi.

6. Ajalugu näitab, et kinnisvara väärtus ajas tõuseb. Isegi kui mõnedes majandustsükli osades kinnisvara hinnad mingil määral langevad, siis pikas perspektiivis on hinnad ikka tõusnud.

7. Kinnisvara üürihinnad kasvavad koos inflatsiooniga. Seega tagab kinnisvara inflatsiooni korral suurema rahavoo ning saad nautida sama elustandardit ka siis kui elu muutub ümberringi kallimaks. Muidugi tuleb endal olla aktiivne üürihindade jälgimisel ja korrigeerimisel.

Kahtlemata on igas investeeringu klassis omad eelised ja riskid. Oluline on see, et leiad just endale sobiva valdkonna, millesse sulle meeldib investeerida. Investeeringute hajutamine mingil määral ei tee paha, aga üks valdkond võiks olla põhiline ????. Mulle meeldib kinnisvarase investeerida just nendel põhjustel, mida eelnevalt esile tõin.

Head investeerimist kinnisvarasse!

Karin Vinkel

Koidu Ehitus OÜ