Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?

Viimasel ajal on väga populaarseks saanud väike- ja mikrokorterite arendamine, aga inimesed on seejuures jagunenud kahte leeri – ühed, kes näevad nende vajalikkust ja teised, kes ei suuda aru saada, kellele need korterid mõeldud on.

 

Aga tõesti, kellele neid siis vaja on?

Tallinna elanikkond ületas hiljuti 450 000 inimese piiri. Statistika näitab, et viimasel seitsmel aastal on Tallinna lisandunud üle 4 000 inimese aastas. 2017. aastal lisandus 5141 inimest.

Tallinn on Eesti suurim töörände keskus, kus vajatakse lühiajaliselt kvaliteetset peatuspaika. 2015. aastal lisandus Tallinna 1766 ning 2016. aastal 1114 välismaalast.

2017 aastal lisandus 2732 uut eluaset.

See kõik annab märku, et Tallinnas on olemas kasvav nõudlus uute ja kvaliteetsete elamispindade järele, mis vastavad tänapäevastele standarditele.

 

Kas mikrokorterid või ühetoalised korterid?

Mikrokorteriteks nimetatakse kortereid, mille pindala jääb vahemikku 12-16 ruutmeetrit. Nende üüritootlus on kõrgem kui tavalistel ühetoalistel suurusega 20-30 m2, aga siinjuures tuleb tähele panna sihtgruppi ehk millisele üürnikule pind mõeldud on – kas ta soovib ainult ööseks magamiskohta või veedab ka rohkem aega kodus ja soovib avaramat ühetoalist kui see, mida mikrokorter oma pinnaga võimaldab.

“Meie oleme oma kogemusest tähele pannud, et optimaalseim ühetoalise üürikorteri suurus on ca 20 ruutmeetrit, mis annab inimesele piisavalt ruumi elamiseks ja end mugavalt tundmiseks. Taolise korteri stabiilne üürnik kaalub investori jaoks üles mikrokorteri pisut parema tootluse ja suuremate, 30-40 ruutmeetriste ühetoaliste korterite üüritootlus on juba oluliselt madalam,” selgitas Koidu Ehitus OÜ juhatuse liige Karin Vinkel.

Vinkeli sõnul tuleb aga investorkorteri ostmisel kindlasti tähele panna asukohta, sest see on üks olulisimaid asju kinnisvarasse investeerimisel. Tallinna kesklinna korterid on alati väljaüüritavad ja nõutud.

Allolevas tabelis on välja toodud hetkel turul pakkumises olevad näited Tallinna kesklinna uusarenduste mikrokorterite pakkumistest ja tootlustest investorite jaoks.

Selle tabeli juures tuleb kindlasti tähele panna seda, et siin ei ole sisse arvestatud mööbit. Mööbel langetab üüritootluse numbrit, aga on väga oluline komponent sellele, millist üüri saab korteri eest küsida. Kui on läbimõeldud, uus, kvaliteetne mööbel, saab ka üürihind olla kõrgem. Kui võtta DepotHouse näite, siis kui hinnale lisada mööbel, mis projekti kodulehel on pakutud hinnaga 3990 eurot, siis tuleb üüritootluse numbriks 7,1%.

“Kui hakata üürikorterisse investeerima, tutvu kindlasti ehitaja taustaga – milliseid projekte ta on varemalt teinud ja millist tagasisidet on kliendid talle andnud,” soovitas Vinkel.

Kindlasti on üks olulisi kvaliteedi näitajaid kui arendaja jääb arendusprojektiga hiljem seotuks. “Me põhiliselt ehitamegi endale, et suurendada oma üüriportfelli. Vaid osad omandid müüme projektidest. Nii ka DepotHouse puhul.” Ütleb Vinkel ja lisab: “meie oleme analüüsinud ja meie jaoks parim investeering on kvaliteetne, uus kinnisvara ja pigem sellised väikesed ühe- või kahetoalised korterid.”

Üüritootluse arvutamiseks on välja töötatud väga hea kalkulaator, mille leiad SIIT.

Nii palju, kui on inimesi, on ka arvamusi ja nägemusi sellest, mis on hea investeering, aga kui arvestada väikeste korterite likviidsusega ja head üüritulu, siis see on kindlasti üks variant, mida investeeringuks kaaluda.

Loe rohkem kinnisvarainvesteeringu tegemisest:

https://koiduarendus.ee/mida-tahele-panna-enne-kinnisvarainvesteeringu-tegemist/

https://koiduarendus.ee/6-olulist-asja-mida-tahele-panna-uurigarantii-puhul/